Historie vodohospodářských úprav v Břeclavi

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území > Historie zájmového území >

Historie vodohospodářských úprav v Břeclavi

Významnější vodohospodářské úpravy na řece Dyji, které ovlivňovaly i zájmové území, lze datovat do 1. poloviny 19. století, kdy byla provedena přeložka řeky Dyje v souvislosti s budováním zámeckého parku v Lednici. Řeka Dyje v tomto období nejen že při pravidelných záplavách zúrodňovala využívanou zemědělskou půdu, ale také způsobovala škody na zemědělských plodinách a lidských sídlech. Pravidelnými záplavami byla postihována sídla vlastní Břeclavi a částečně Staré Břeclavi. Sídla Charvátská Nová Ves a Poštorná, částečně i Ladná nebyly pravidelnými záplavami ohrožovány bezprostředně, protože se nacházejí na terase řeky Dyje, avšak řeka Dyje i zde způsobovala škody. Dle údajů uveřejněných v roce 1970 ve vlastivědném sborníku Jižní Morava, které vycházejí z denních záznamů sestavených pro hlášení hydrologického ústavu v Brně, uvádí pan Gustav Novotný, že řeka Morava byla „vylétá z koryta“ v průměru 50 dní v roce, někdy i přes 100 dnů v roce. Podobně tomu tak bylo i na řece Dyji.

Problematika realizace vodohospodářských úprav na Břeclavsku začala být intenzivněji řešena na přelomu 19. a 20. století. V některých úsecích byly vodní toky regulovány na přelomu 19. a 20. století, v některých v období 1. republiky, jinde se v nepříliš změněné podobě stav udržel až do sedmdesátých let 20. století. Pro ilustraci je uveden seznam provedených vodohospodářských úprav na vodních tocích, ale i meliorace pozemků, v zájmovém území dle údajů evidovaných tehdejším vodoprávním úřadem:

Místní část

akce

rok

Ladná

jez v Ladné

1874

Ladná

stavidlo na Trkmance

1900

Ladná

uzavření Trkmanky stavidlem

1905

Břeclav

ochranná hráz Dyje podél Cukrovaru

1906

Břeclav

regulace Svodnice

1907

Břeclav

regulace Dyje Knížecí jez – Vídeňský most

1910–1914

Břeclav

regulace Dyje ve Staré Břeclavi nad jezem

1911–1925

Ladná

vodní družstvo – regulaci Trkmanky

1911–1921

Břeclav

vodní družstvo – odvodnění pozemků

1911–1930

Břeclav

zvýšení hráze mezi Starou Břeclaví a Ladnou

1916

Břeclav

levostranná hráz Dyje od městských lázní po Vídeňský most

1912

Břeclav

úprava Dyje pod mostem Severní Dráhy

1922

Břeclav

regulace Svodnice

nedatováno

Charvátská Nová.Ves

vodní družstvo – odvodnění pozemků

1924

Břeclav

úprava Dyje od Bratislavského mostu k Pohansku

1927

Břeclav

regulace Dyje, změna koryta u jezu

1932

Břeclav

ochranná hráz Dyje

1932

Břeclav

ochranná hráz čtvrti Dubič proti velké vodě

1948

Břeclav

Břeclav-Lanžhot úprava melioračních odpadů

1953

Břeclav

zakrytí Lanštorfské strouhy po novým jezem

1956

Průtočná kapacita koryta řeky Dyje městskou tratí byla 350 m3/s, což v tehdejší době, kdy v povodí řeky Dyje byly pouze dvě údolní nádrže (Vranov a Jevišovka), bylo nedostatečné. Řeka Dyje občas zaplavovala níže položené části města Břeclav (např. Dubič) a příměstské pozemky, zejména mezi Břeclavi a Poštornou. Na Dyji se nacházel i starý jez, který byl vzhledem k silnému poškození nahrazen stávajícím jezem, který byl vybudován v letech 1951–1954 asi 300 m níže. Jez na Dyji u Ladné, který vzdouval vodu pro zásobování mlýna a Liechtensteinské Kačenárny byl zničen povodní v roce 1922. Později byl obnoven a definitivně byl odstraněn v 70. letech 20. století.

Po 2. světové válce byla problematika vodohospodářských úprav zaměřena především na úpravu drobných vodních toků a meliorace pozemků. Snahy o ovládnutí řeky vyvrcholily koncem 60. let 20. století, kdy byl zahájen proces „KOMPLEXNÍCH VODOHOSPODÁŘSKÝCH ÚPRAV JIŽNÍ MORAVY“, který, ať pozitivně či negativně, bezprostředně ovlivnil i vodohospodářské poměry v zájmovém území.


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Historie zájmového území > Historie vodohospodářských úprav v Břeclavi

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_historie_vh.htm aktualizována: 29.01.2021, publikována: 17.09.2024