Místa ohrožení ledovými jevy

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Místa ohrožení ledovými jevy

Ledové povodně způsobuje led, který ucpe koryto a povodeň nastane i za běžného průtoku. V době mrazů ucpává koryto ledová kaše a dnový led. V době oblevy ucpávají koryto ledové kry, které se za zvýšeného průtoku uvolňují z koryta a hromadí v místech, kde korytem nemohou projít. Za oblevy dochází k vylití vody z koryta také tam, kde je koryto zarostlé pevným ledem a jeho kapacita je tak nedostatečná na odvedení zvýšeného průtoku.

Tento druh povodní se vyskytuje na tocích i při relativně menších průtocích.

Řeka Dyje.

Ledové bariéry (zátarasy) před komplexními vodohospodářskými úpravami řeky Dyje byly poměrně běžným jevem. Kanalizací koryta řeky Dyje od VDNM po Břeclav a zejména výstavbou VDNM byl tento problém na zájmovém úseku toku téměř odstraněn. Z VDNM je voda do koryta řeky Dyje vypouštěna spodní výpustí, kde má voda konstantní teplotu. V kanalizovaném úseku Dyje, kde nejsou téměř žádné tišiny, má řeka dostatečnou rychlost, aby nemohly vznikat úseky se souvislou ledovou celinou.

Na toku řeky Dyje vzniká ledová celina v úseku pod hospodářským mostem v Ladné (1999, 2002). Chodem ledů a vznikem ledových bariér či zácep může být teoreticky nejvíce postižen pevný jez Břeclav. Vytvoření ledové bariéry v nadjezí může způsobit přechodné zvýšení hladiny v toku. Chodem ledů mohou být také ohroženy mostní pilíře jednotlivých mostů v městské trati.

Řeka Morava.

Po převedení elektrárny Hodonín na teplárnu není již vypouštěno do toku takové množství chladící vody, která byla provozem elektrárny „ohřáta“ a oteplovala i vodu v řece Moravě. Tehdy k ledovým jevům a zámrazům nedocházelo. V posledních letech dochází k častějším zámrazům a dochází i k zatarasení koryta ledovou bariérou. Nejhorší situace byla v lednu 2002 nad soutokem s řekou Dyje, kdy byla voda v řece vzduta nahromaděnými ledovými krami až na výšku cca 30 cm pod korunu ochranných hrází. V lednu 2003 byl při podobné situaci používán pro odstraňování ledové bariery i ledoborec.

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro správní obvod: ORP Břeclav

hmtoggle_arrow1Přehled ledových jevů

 

 


hmtoggle_arrow1Morava ř. km: 69,9–82,5
hmtoggle_arrow1Morava ř. km: 85,4–87,4

Poznámka: údaje zapsané v databázi POVIS musí být převedeny do vektorového formátu (SHP), proto se na mapě zobrazí až po zpracování nových zápisů.

Tabulka obsahuje 2 záznamy, byla aktualizována z databáze POVIS dne 03.10.2023
 


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Místa ohrožení ledovými jevy

   | tisk | nahoru |

stránka b_druhy_ledy.htm aktualizována: 27.01.2021, publikována: 17.09.2024