Hydrologické údaje a odtokové poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické údaje a odtokové poměry

Po stránce hydrografické tvoří osu řešeného území niva řeky Dyje, která spolu s přítoky odvodňuje zájmové území a jako hlavní přítok řeky Moravy náleží k úmoří Černého moře. V důsledku postupného narušování vodního režimu v horních úsecích řek, od období středověké kolonizace, docházelo v oblasti dolního Podyjí k častým záplavám, které způsobovaly nemalé materiální škody. Proto byly již od 70. let 19. století prováděny postupné regulace vodních toků, které v zájmovém území vyvrcholily v 60. a 70. letech našeho století komplexními vodohospodářskými úpravami. Tyto úpravy měly za cíl ochránit lidská sídla a zemědělské pozemky proti vlivu velkých vod a jejich důsledkem byly úpravy vodních toků (Morava, Dyje, Svratka, Jihlava, atd.) a konečně pak v 80. letech výstavba vodního díla Nové Mlýny (VDNM).

Vybudováním novomlýnských nádrží byly vytvořeny retenční prostory schopné zachycovat povodňové průtoky v řece Dyji a také Jihlavě a Svratce. Na tyto redukované průtoky je pak stavěna další ochrana území pod VDNM, a to jednak úpravou a zkapacitněním koryt řek a jednak pomocí inundací do poldrů.

Dobudováním vodohospodářských (VH) úprav jsou sídla zájmového území prakticky chráněna proti povodním charakteru stoletých vod (Q100).

Negativním důsledkem provedených VH úprav je eliminace přirozených povodní jako významného zavlažovacího, disturbančního a transportního fenoménu.

Další informace: Vodní tokyVodní díla


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické údaje a odtokové poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 29.01.2021, publikována: 17.09.2024