Zvláštní povodeň

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Zvláštní povodeň

Za zvláštní povodně jsou považovány povodně způsobené umělými vlivy, tj. situace, jež mohou nastat při stavbě nebo provozu vodohospodářských děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu zejména při:

narušení vzdouvacího tělesa vodního díla

poruše hradících konstrukcí  a uzávěrů výpustných zařízení vodních děl

nouzovém řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti vodního díla

 

Příčina takové havárie může být např. zemětřesení, teroristický útok nebo válečný konflikt. Technický stav vodních nádrží je soustavně sledován jejich správci, přesto však teoreticky nelze vyloučit ani technickou příčinu havárie.

Vlastníci (uživatelé) nebo správci vodních děl jsou povinni zajišťovat na těchto vodních dílech odborný technickobezpečnostní dohled, jehož účelem je průběžné zjišťování technického stavu díla z hlediska jeho stability, bezpečnosti, možných příčin poruch a navrhování opatření k nápravě. Pro účely technickobezpečnostního dohledu jsou vodní díla zařazena do I. až IV. kategorie podle rizika ohrožení lidských životů, možných škod na majetku v přilehlém území a ztrát z omezení funkcí a užitků ve veřejném zájmu. U vodních děl zařazených do I. až III. kategorie je povinen jejich vlastník, popřípadě stavebník zajistit technickobezpečnostní dohled prostřednictvím pověřené osoby a účastnit se jeho provádění v rozsahu stanoveném vyhláškou Ministerstva zemědělství. U vodních děl III. kategorie může technickobezpečnostní dohled provádět vlastník nebo stavebník sám, pokud je pověřenou osobou. U vodních děl IV. kategorie může technickobezpečnostní dohled provádět vlastník, případně stavebník sám.

Z hlediska možnosti vzniku a průběhu zvláštních povodní mají největší význam vodní díla zařazená do I. až III. kategorie. Krajské úřady, vyžadují od vlastníků (správců) vodních děl I. až III. kategorie, kterým byla uložena povinnost zajistit provádění technickobezpečnostního dohledu, zpracování údajů o parametrech možné zvláštní povodně, zejména charakteristiky průtokových vln a rozsah ohroženého území, a jejich poskytnutí příslušným povodňovým orgánům, orgánům krizového řízení a složkám integrovaného záchranného systému.

 

V ORP Pohořelice lze uvažovat zvláštní povodeň v případě poruchy vodních děl Dalešice, Mohelno a Mostiště. Dále může být správní území zasaženo zvláštní povodní z děl v povodí Šumického a Olbramovického. Největší hrozbou (pro město Pohořelice) je soustava na Šumickém potoce (Horní a Dolní šumický rybník a Pohořelický rybník). V příloze jsou vyjmenovány vodní nádrže, jejichž existence a poloha představuje jistá rizika pro níže položená území.

Hladiny vody v nádržích Povodí Moravy, s.p. 

Další informace: Vodní díla


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň

   | tisk | nahoru |

stránka b_druhy_zvlastni_povoden.htm aktualizována: 27.04.2023, publikována: 17.10.2023