Činnost PK při jednotlivých SPA

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyOrganizační část > Činnost a jednání PK >

Činnost PK při jednotlivých SPA

Rozsah opatření prováděných při řízení ochrany pře povodněmi se řídí nebezpečím nebo vývojem povodňové situace, která se vyjadřuje třemi stupni povodňové aktivity.

Povodňová komise města zahajuje v základním rozsahu činnost při 2. stupni povodňové aktivity. Starosta při dosažení mezních hodnot 2. SPA na hlásných profilech svolá povodňovou komisi a vyhlásí 2. SPA. Hrozí-li nebezpečí z prodlení, může předseda povodňové komise učinit neodkladná opatření bez svolané povodňové komise.

Vyhlášení 2. a 3. SPA a dalších informace o vývoji povodňové situace zajišťuje příslušný povodňový orgán (povodňová komise města) prostřednictvím bezdrátového rozhlasu, hlídkové služby (pomocí megafonu), mobilních telefonů, rádiem či infokanálem. Při nebezpečí z prodlení při 3. SPA, kdy hrozí přímé ohrožení zdraví, životů a majetku, bude pro varování využit jednotný systém varování, tj. sirénou.

Hlídková služba sleduje vodní stavy ve všech hlásných profilech na území města na řece Moravě a toku Svodnice a v hlásných profilech směrodatných pro město. Dále stav koryta v místech omezujících odtokové poměry a místa začínajícího přelévání hrází.

 

1. stupeň povodňové aktivity – STAV BDĚLOSTI

Nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí.

Vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost vodnímu toku nebo jinému zdroji povodňového nebezpečí

Aktivuje se a zahajuje činnost hlásná a hlídková služba.

Hlídková služba:

Hlídkovou službu vykonává na území města Hodonín Městská policie.

Sledují se všechny toky, zejména stav hladin řek, včetně přítoků a na hlásných profilech se provádějí odečty hladin v určitých časových rozestupech (např. v 7, 15 a 23 hod.).

Hlásná služba:

Hlásnou službu vykonávají na území města Hodonín pověření pracovníci odboru ŽP nebo pověření členové Městské policie.

Provádí zápis do povodňové knihy o obdržení hlášení o stavu hladiny včetně eventuálního průtoku.

Stav bdělosti oznámí všem dotčeným institucím, správcům toků, firmám a osobám obývající stavby v potenciálním záplavovém území.

2. stupeň povodňové aktivity – STAV POHOTOVOSTI

Vyhlašuje se, dosáhne-li se v hlásných profilech směrodatných pro město některého z limitů pro 2. SPA:

Předseda PK města Hodonín svolá povodňovou komisi dle uvedeného seznamu (případně jen její části).

Předseda PK města Hodonín vyhlásí 2. SPA.

Pracovníci tvořící PK jsou vyzváni k pohotovosti.

Prověření spojení na předpovědní a hlásnou službu a na správce vodních toků.

Prověření spojení na PK:
Dolní Bojanovice (dbf),
Mutěnice (dbf),
Dubňany (dbf),
Rohatec (dbf),
Lužice (dbf),
Mikulčice (dbf),
PK ORP Veselí nad Moravou (dbf),
PK ORP Kyjov (dbf)
a PK ORP Břeclav (dbf).

Zjištění předpokládaného vývoje hydrometeorologické situace.

Jmenování členů a nastavení směn hlídkové služby – při rychlém stoupání hladiny či tvorbě ledových bariér se ustanovuje nepřetržitá Hlásná služba.

Sledování nejohroženějších lokalit ve spolupráci s HZS Hodonín tak, aby oba orgány byly schopny spolupracovat a podle potřeby rozmístit síly a prostředky, případně posoudit jejich nasazení pro případ činnosti při 3. SPA.

O tomto SPA je informována příslušná PK Jihomoravského kraje.

Vyzvání občanů k ukotvení odplavitelného materiálu a odstranění (nebo alespoň ukotvení) lávek přes vodní toky.

Vydávání varovných zpráv a informování občanů, vlastníků nemovitostí ve správním území města (veřejným rozhlasem, kriticky ohroženým nemovitostem telefonicky, sms nebo osobně).

Informování firem v ohroženém území (veřejným rozhlasem, telefonem).

Spolupráce s VaK k zajištění přehledu nutných opatření k ochraně kanalizační sítě a ČOV, vodovodní sítě v záplavovém území a k zajištění obyvatelstva pitnou vodou.

Spolupráce s vlastníky a správci inženýrských sítí, v případech, kdy mohou být důležité objekty sítí zaplaveny.

Uvedení sil a prostředků k zabezpečovacím a záchranným pracím do stavu pohotovosti a nasazení sil a prostředků dle konkrétní situace. Vyžádání pomoci u právnických a fyzických osob. Vyžádání pomoci u KOPIS HZS.

PK připraví podle aktuální situace plán uzavírek silničního provozu na silnicích a místních komunikacích a podle potřeby rozmístění techniky u silničních mostů a podle předpokládaných rozlivů. PČR zajistí řízení silničního provozu v místech, kde nebude možno umístit dodatečné dopravní značení.

Zajistí se mimořádný odvoz TDO a případně i dočasné odstranění popelnic a kontejnerů z míst předpokládaného rozlivu vody. Příprava velkoobjemových kontejnerů, které budou rozvezeny po opadnutí vody do míst, která bude nutno vyklidit od naplaveného odpadu.

Provádění dokumentačních prací. Zapisování do povodňové knihy (zápisy informací o stavu hladin v hlásných profilech – zaznamenávají se po 3 hodinách, a to vždy ve stejných časech, dále došlých a odchozích telefonátů a rozhodnutí PK – provádí hlásná služba).

Pokud 2. SPA nepřeroste ve 3. SPA, starosta města 2. SPA odvolá, pokud dojde k poklesu hladin a průtoků pod směrodatné limity.

 

3. stupeň povodňové aktivity – STAV OHROŽENÍ

Vyhlašuje se, dosáhne-li se v hlásných profilech směrodatných pro město některého z limitů pro 3. SPA. Předseda nebo místopředseda Povodňové komise města Hodonín zajistí:

Předseda PK města Hodonín vyhlásí 3. SPA

Prověření spojení na předpovědní a hlásnou službu a na správce vodních toků.

Prověření spojení na PK:

Dolní Bojanovice (dbf),
Mutěnice (dbf),
Dubňany (dbf),
Rohatec (dbf),
Lužice (dbf),
Mikulčice (dbf),
PK ORP Veselí nad Moravou (dbf),

ORP Kyjov (dbf)
a PK ORP Břeclav (dbf)

Zjištění předpokládaného vývoje hydrometeorologické situace.

Vydávání varovných zpráv a informování občanů a vlastníků nemovitostí ve správním území města, výzva k činnostem vedoucím k ochraně vlastního života, zdraví, majetku a životního prostředí v ohrožených lokalitách(veřejným rozhlasem, kriticky ohroženým nemovitostem telefonicky, sms nebo osobně).

Občané obývající domy v potenciálním záplavovém území jsou vyzváni k odvezení aut z garáží a ulic na vymezená vyvýšená místa, k přemístění nebo odvezení zvířat a cennějších předmětů ze sklepů, suterénů domů a budov a k zabezpečení svých příbytků. Jsou instruování o případném vyhlášení evakuace.

Informování firem v ohroženém území (veřejným rozhlasem, telefonem).

V součinnosti s HZS pokračování v zabezpečovacích, případně záchranných pracech.  Nařízení evakuace včetně informování občanů o místech shromáždění a místě přijímacího střediska.

Aktivace evakuačních prostor v případě nařízené evakuace nebo v případě negativní srážkové prognózy.

Dle podmínek je operativně vyžádána technická pomoc u firem a organizací zajišťujících technickou pomoc.

V místech lokálního snížení břehů vodotečí, ochranných a inundačních hrází, kde hrozí již rozliv vody, se provádí lokální navyšování korun zeminou z okolního terénu nebo se operativně budují hrázky z pytlů s pískem nebo jiné typy povodňových zábran podle skutečného průběhu povodně.

Ve spolupráci s PČR a MěP zajištění řízení silniční dopravy, silniční uzavírky a objížďky.

Provádění dokumentačních prací – foto a videozáznamy. Zapisování do povodňové knihy (zápisy informací o stavu hladin v hlásných profilech – zaznamenávají se po 3 hodinách, pokud není dohodnuta větší četnost, dále došlých a odchozích telefonátů a rozhodnutí PK – provádí hlásná služba).

Starosta města 3. a 2. SPA odvolá, pokud dojde k poklesu hladin a průtoků pod směrodatné limity. Pokud řízení činnosti převzal za povodně vyšší orgán povodňové ochrany, odvolává 3. a 2. SPA tento orgán.

O odvolání povodňové situace a jejím průběhu PK města informuje veřejnost.

PK zabezpečí návrat evakuovaných obyvatel.

Ukončuje se činnost povodňových hlídek a hlásné služby. Dokončují se dokumentační práce, shromažďuje se veškerá dokumentace a záznamy z průběhu povodně a povodňových škod – podklady pro vypracování zprávy o povodni.

Správci sítí jsou vyzváni k provedení kontroly stavu svých zařízení, vzniklých škodách a jsou vyzváni k obnově provozu.

Organizuje se úklid povodní zasažených oblastí.

Stanoví se harmonogram urychleného provedení povodňových prohlídek na všech postižených vodních tocích a vodních dílech. Vlastníky nemovitostí, vodních staveb a správce toků vyzve k bezodkladnému provedení zabezpečovacích prací.

Výsledky všech prohlídek a uložená opatření vyplývající z těchto prohlídek jsou zaznamenána do Povodňové knihy.

Vypracuje se závěrečná zpráva o povodni (příčinách, průběhu a škodách nebo jiných významných událostech během povodně).

 

V souvislosti s předpokládaným vývojem povodňové situace svolá předseda nebo místopředseda povodňové komise přizvané osoby komise.

Soubor: c_pk_spa.htm


Organizační část > Činnost a jednání PK > Činnost PK při jednotlivých SPA

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 27.05.2023, publikována: 17.09.2024