<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v povodí |
Hodonín spadá do oblasti s potenciálně významným povodňovým rizikem. Ve správním území města je hlavním povodňovým nebezpečím řeka Morava, Staré rameno (Salajka) při zpětném vzdutí řeky Moravy a při souběhu povodní také částečně řeka Kyjovka.
Povodňové vody z řek Morava a Kyjovka se mohou na území města dostat přelitím nebo prolomením ochranných či inundačních hrází, které jsou údajně dimenzovány na Q100, a to zejména při překročení hodnot tohoto povodňového průtoku. Jedná se o tyto hráze:
•Oblast Očovské inundační hráze
•Hráz mezi jezem Hodonín a ul. Bratislavskou (silniční most)
•Hráz mezi silničním a železničním mostem
•LB hráz odlehčovacího ramene Kyjovky a PB hráz Staré Moravy - Nesytská inundační hráz
•PB hráz odlehčovacího ramene Kyjovky a inundační hráz Skařiny
Je nutno si uvědomit, že hráze Kyjovky a odlehčovacího ramene jsou asi o 1,0 m nižší, než jsou ochranné hráze Moravy, což je pro Hodonín zvláště nebezpečná situace v případě neuzavření vrat na regulačním objektu odlehčovacího ramene nebo jejich přelévání. Hráze ochrání město před průtoky do Q100. V případě souběhu povodní na řece Moravě a Kyjovce však hrozí nebezpečí a město není dostatečně chráněno před průtoky Q100. Velkým problémem je vliv zpětného vzdutí Moravy do Starého ramene (Salajky), a to především při souběhu povodní na Moravě a Kyjovce. Dochází k plnění Staré Moravy (Salajky) již při Q50.
Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:
•Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek.
Ve správním území města Hodonín mohou tyto povodně způsobit zvýšený průtok v řece Moravě.
•Letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území nejen ORP, ale celých povodí, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají časté, způsobují však největší škody. K vybřežení dochází při povodňových situacích vzniklých v důsledku srážek výše v povodí.
Tento typ povodně je pro město velmi pravděpodobný a nejčastější, problémy se mohou vyskytnou na řece Moravě, Salajce při zpětném vzdutí. Velkým ohrožením je rovněž souběh povodní na Moravě a Kyjovce.
•Letní povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv i mimo vodní toky a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence.
Tyto povodně se na území města prakticky nevyskytují. Může však lokálně dojít při přívalovém deště k zahlcení kanalizace a tím vzdutí vody a zaplavení části ulic.
•Zimní povodně způsobené ledovými jevy (např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy) se vyskytují na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod.
Ledové jevy se vyskytují na řece Moravě od jezu Hodonín až po železniční most v k.ú. Rohatec. Díky manipulaci na jezu v Hodoníně nedochází k vážnějším problémům.
Soubor: b_druhy_vyskyt.htm
stránka aktualizována: 26.10.2023, publikována: 17.09.2024