Historické povodně

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Historické povodně

Správní území města Hodonín bylo zasaženo několika významnými povodněmi. Největší povodeň zasáhla zájmové území v roce 1997. Na území došlo k dalším povodním v letech 2005, 2006 a 2010.

Rok 1997

V důsledku extrémních srážek ve dnech 4. - 8.7.1997 na severovýchodní Moravě a Slezsku a částečně i ve východních Čechách a následně 17.7. - 21.7.1997, došlo na mnoha tocích v těchto oblastech k dosud největším povodním s dosažením nejvyšších kulminačních průtoků od konce 19.století. V Hodoníně byl 7.7.1997 vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Dne 8.7.1997 byli evakuování obyvatelé lokality Nesyt, dobytek a drobné zvířectvo. Ve správním území probíhala kulminace v nočních hodinách z 13. na 14.7. a v dopoledních hodinách dne 14.7. vyvrcholila protržením PB hráze na odlehčovacím rameni Kyjovky, poblíž napouštěcího objektu Kyjovky (v místě zemědělského přejezdu hráze) a značným poškozením zejména vzdušné strany inundační hráze Skařiny v úseku několika set metrů. Už ve dnech 12. a 13. 7. docházelo k přelévání inundační hráze Skařiny, obou hrází Odlehčovacího ramene Kyjovky do Moravy a pravobřežní hráze Staré Moravy v úseku poblíž napojení na Odlehčovací rameno Kyjovky. Prostor mezi těmito hrázemi byl vlivem zpětného vzdutí řeky Moravy zaplněn až po korunu. Přelivy přes LB hráz Odlehčovacího ramena Kyjovky a vnitřní vody nestačil Teplý járek do Kyjovky odvádět. Vtok do shybky pod Odlehčovacím ramenem Kyjovky byl zahlcen, docházelo k zaplavování prostoru osady Nesyt, která i s živočišnou farmou musela být evakuována. Nejhorší místa na LB Odlehčovacího ramena Kyjovky byla sanována „zaječími hrázkami“ z pytlů s pískem.

Vzdutá hladiny Kyjovky ohrožovala rybniční systém písečenských rybníků téměř až po Zbrod. Vzdutá hladina ve starém korytu Moravy pak způsobila zaplavení řady podniků v lokalitě U Elektrárny, garáží, ulici Pančava, Plucárna a přilehlé nemovitosti. Rozlivem z koryta Staré Moravy a průsaky byla zaplavena i ulice Koupelní, část Rybář, Štěpnice i zahrádky mezi ul. Bratislavskou a železniční tratí na Holíč.

Prostor JV části města (sídliště) bylo ohrožováno zejména neřízeným zaplavováním prostoru Očovských luk, které vzniklo prolomením dřevěného stavidla nepoužívaného napouštěcího objektu v Očovské inundační hrázi (bylo dříve používáno při závlahách). Dne 13.7. v odpoledních hodinách bylo sídliště JV a přilehlá část města Hodonína v potenciálním záplavovém území evakuována v očekávání blížící se kulminace. Prolomené stavidlo bylo provizorně zahrazeno pytli s pískem dne 15.7. Dne 18.7. pak bylo zahájeno gravitační vypouštění nahromaděné vody z prostoru Očova vybudovaným provizorním propustkem. Vypouštění a pozdější odčerpávání vody z prostoru Očova trvalo asi 3 týdny. Probíhalo zde i intenzivní likvidování komáří populace.

Před blížící se druhou povodňovou vlnou (asi týden po první povodňové vlně) bylo nutno dostupnými prostředky aspoň z části sanovat porušené hráze Moravy a Odlehčovacího ramene Kyjovky. Druhá povodňová vlna však nedosáhla již rozměrů té první.

Jistou specifikou Hodonína je jistě skutečnost, že část města, a to konkrétně Rybáře, postihla ještě „třetí“ povodňová vlna s odstupem asi tří týdnů od vzniku první povodňové vlny. Jižní část Rybář obepíná staré opuštěné rameno Moravy zvané „Lavor“ a právě zde došlo vlivem značného zvýšení hladiny podzemních vod (tzv. třetí povodňová vlna) k rychlému stoupnutí hladiny (asi o 1 m) a zatopení řady sklepů v přilehlých domech. Po nasazení mobilní čerpací techniky, umístěné na plovoucím pontonu, byla během necelých 5 dnů hladina čerpáním snížena na původní úroveň.

 

Přelévání PB hráze OR Kyjovky

Přelévání PB hráze OR Kyjovky

 

Protržená hráz PB hráze OR Kyjovky

Protržená hráz PB hráze OR Kyjovky

Rok 2005

Dne 20.3.2005 povodeň kulminovala na jezu Hodonín. Kyjovka v Kyjově kulminovala 18.3.2005. Průtoky přítoků do Kyjovky nebyly známé a došlo tak k přeplnění Jarohněvického rybníka a k zvýšenému odtoku vody Kyjovkou. Došlo tak k souběhu povodní na řece Moravě a Kyjovce. V důsledku většího přítoku Kyjovkou, než bylo možno v napouštěcím objektu u Lužic pouštět směrem na Podluží, vůbec nedošlo k zavření vrat regulačního objektu. Při těchto povodních došlo k zatopení zahrádkářské osady „Na Salajce“ v inundačním území městského ramene řeky Moravy. Vlivem zpětného vzdutí Kyjovky od Moravy došlo k zatopení sádek a prodejny ryb v lokalitě Písečné. V blízkosti odlehčovacího ramene Kyjovky docházelo k podmáčení pozemků.

 

Rok 2006 - únor

Povodně vzniklé důsledkem ledových zácp a nápěchů. V prostoru správního území k vážnějším problémům nedošlo. Vhodnou manipulací na jezu se podařilo jezovou zdrž včas uvolnit.

Ledová zácpa na Moravě, úsek od Rohatce po jez Hodonín

Ledová zácpa na Moravě, úsek od Rohatce po jez Hodonín

Rok 2006 – březen/duben

Povodně vzniklé důsledkem tání sněhu. V lokalitě Na Salajce a v průmyslových podnicích v  lokalitě U Elektrárny bylo dosaženo vyšší hladiny než v r. 1997, které bylo způsobeno vybudováním regulačního objektu na OR Kyjovky a zvýšením hrází pod Hodonínem. Došlo k přelévání původních hrází Moravy pod Skařinami, kdy hrozilo prolomení hráze. Před vrátnicí EHO byla zřízena pytlová hráz bránící pronikání vody do areálu.

Hladina na městském rameni Moravy (Salajce) měřená na vodočtu na OR Kyjovky

Hladina na městském rameni Moravy (Salajce) měřená na vodočtu na OR Kyjovky

 

Most ul. Rybářská

Most ul. Rybářská

Rok 2010 – květen

1. epizoda - v důsledku extrémních srážek dne 17.5. 2010 byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity a došlo ke zpevnění Skařinské hráze geotextilií a pytli s pískem. Zabezpečení prováděly sbory dobrovolných hasičů s členy HZS Jihomoravského kraje, pracovníci Povodí Moravy, s.p. a společnost TESPRA Hodonín, s.r.o.

V lokalitě Salajka byly zaplavovány zahrady a chatová kolonie. „Cukrovarská stoka“ byla uzavřena, aby se zabránilo zaplavování zpětným vzdutím nemovitostí v lokalitě Hodonín – Neskyt.

Dne 19.5. 2010 se v patě hráze Odlehčovacího ramene směrem k zástavbě objevily průsaky. Tyto průsaky Povodí Moravy, s.p. za pomoci TESPRA Hodonín, s.r.o. sanovalo pytli a geotextilií.

Vyhrazený jez

Vyhrazený jez

 

Výusť K1 z EHO a hlásný profil C70

Výusť K1 z EHO a hlásný profil C70

Rok 2010 – červen

2. epizoda - dne 2.6.2010 byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Došlo k obnovení zpevnění Skařinské hráze geotextilií a pytli s pískem (prováděli pracovnící Povodí Moravy,s.p.) i k uzavření „cukrovarské stoky“. Byly zaplaveny všechny lokality, které byly zaplaveny již při 1 epizodě a nastala stejná situace. V lokalitě rybářství Hodonín 3.6. 2010 došlo k přelévání hrází řeky Kyjovky zpět do rybníků, zpětným vzdutím toku Studená chodba došlo k zaplavení části zahrádkářské kolonie v lokalitě Kapřiska. Dále došlo k rozsáhlému a dlouhodobému podmáčení pozemků přilehlých k Odlehčovacímu rameni řeky Kyjovky a celé lokality Hodonín – Nesyt a v patě hráze směrem k zástavbě na Nesytu se opět objevily průsaky. Tyto průsaky Povodí Moravy, s.p. za pomoci TESPRA Hodonín, s.r.o. opět sanovalo pytli a geotextilií.

Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD

Soubor: b_druhy_historicke.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 08.12.2017, publikována: 17.09.2024