Geomorfologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území >

Geomorfologické poměry

Z hlediska geomorfologie se převážná část města nachází v Dolnomoravském úvalu, podcelku Dyjsko-moravské pahorkatiny a okrsku Ratíškovická pahorkatina. Jižní část se nachází v Dolnomoravském úvalu, podcelku Dyjsko-moravské nivy a okrsku Dyjsko-moravská niva. Zájmové území se nachází v nadmořské výšce od 159 do 222 m. Nejvýše položené místo je v severní až v severovýchodní části katastru v okolí obcí Dubňany a Ratíškovice. Nejnižší část území se nachází v údolní nivě řeky Moravy a Kyjovky.

Mezi obcemi Bzenec, Rohatec, Ratíškovice, Hodonín a Mutěnice se nachází rozsáhlá oblast vátých písků, které jsou z větší části porostlé borovým a dubovým lesem - tzv. Doubrava. Část tohoto lesa se nachází na katastru obce Hodonín. V severní části u katastrální hranice s obcí Dubňany je plošná oblast narušena poddolováním.

Katastrální území města Hodonína je typem zemědělské krajiny, která je silně ovlivněna činností člověka. Značný vliv na vzhled území má povrchová těžba písků, štěrkopísků, cihlářských surovin a průmyslové výroby. Na území katastru se vyskytují výhradní nerostných surovin lignitu, ropy a zemního plynu.

 

 

Soubor: b_char_geo.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 16.03.2022, publikována: 17.09.2024