<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geologické a geomorfologické a poměry |
Terén oblasti je rovinatý až mírně zvlněný, rozdělený řekami Svratka a Jihlava. ORP Pohořelice patří do subprovincií Vněkarpatské sníženiny (převážná část území) a Vídeňská pánev (JV část území, k.ú. Ivaň, Mušov). Subprovincie můžeme rozdělit do geomorfologických celků Dyjsko-svrateckého úvalu (převážná část území) a Dolnomoravského úvalu (JV část území, k.ú. Ivaň, Mušov). Geomorfologické celky se následně dělí na další podcelky a to Dyjsko-svrateckou nivu, Drnholeckou pahorkatinu, Rajhradskou pahorkatinu a Dyjsko-moravskou pahorkatinu.
Z hlediska krajinného reliéfu se jedná o krajinu širokých říčních niv (údolní nivy Dyje, Svratky a Jihlavy) a krajiny rovin (celé území mimo říční nivy). Okrajově pak zasahuje do k.ú. Pasohlávky, Vlasatice a Troskotovice i reliéf krajin plošin a pahorkatin.
Dyjsko-svratecká niva – tvořena kvartérními usazeninami, půdní fond využíván jako úrodná pole, louky a porosty lužních lesů v okolí větších vodních toků.
Drnholecká pahorkatina – tvořena neogenními a čtvrtohorními usazeninami. Je to bezlesá plochá nížinná pahorkatina, která je součástí Dyjsko-svrateckého úvalu.
Rajhradská pahorkatina – tvořena neogenními a čtvrtohorními usazeninami. Na jejím západním okraji se objevují spraše s hliníky. Je to plochá nížinná pahorkatina. Půdní fond využit převážně jako zemědělská půda. Nacházejí se zde rozsáhlé říční terasy (okolí řek Svratky a Jihlavy).
Dyjsko-moravská pahorkatina – tvořena převážně flyšovými horninami rozkládající se mezi nivami řek Moravy a Dyje. Z využití půdního fondu převažuje orná půda, sady a vinice.
Olbramovická pahorkatina (geomorfologický okrsek) – tvořena neogenními a čtvrtohorními usazeninami. V okolí řek Jihlavy a Dyje akumulační říční terasy. Převážně zalesněná oblast pokrytá dřevinami teplejších vegetačních stupňů.
Ivaňská plošina (geomorfologický okrsek) – má terasovitý charakter sklánějící se k jihovýchodu. Převládá zemědělské využití.
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 27.04.2023, publikována: 17.10.2023