<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> Vyhlašování stupňů povodňové aktivity podle dešťových srážek |
Stanovení limitů pro vyhlašování SPA podle spadlých srážek je vhodné pro povodí těch toků, kde nejsou zřízeny hlásné profily. Jde zejména o povodí malých toků a horních částí povodí v horských oblastech s krátkou dobou koncentrace povodně, kdy čas uplynulý mezi příčinnou srážkou a průtokovou odezvou je několik desítek minut až 2 hodiny.
V takových případech je možné velmi přibližně odhadnout vznik situace, odpovídající stupňům povodňové aktivity podle množství spadlých srážek a povodí. Přibližný odhad odezvy povodí na spadlé srážky je možný pouze pro dešťové srážky v letním období (při srážkách do sněhu nebo na zamrzlou půdu tyto limity neplatí).
Při velmi nasyceném povodí, kde se průtoky například udržují na úrovni 30denní vody, může k dosažení SPA stačit malé množství, například jen 20 mm srážek.
Naopak při nenasyceném povodí a vysokých letních teplotách vzduchu nemusí být například dosažen 2. SPA ani při 80 mm srážek.
Pro orientační odhad jsou rozlišeny limitní hodnoty pro povodí nenasycené a pro povodí nasycené.
Na velikosti kulminačního průtoku se značnou měrou podílí také intenzita srážky. Rozhodující je při tzv. přívalových povodních na malých povodích při letních extrémních bouřkových srážkách. Vyznačují se rychlým nástupem i poklesem průtoků a vysokou kulminací.
Protože informace o intenzitě srážek nejsou běžně dostupné, uvádí se limitní hodnoty vztažené k 24 hodinovým úhrnům srážek.
Jako směrodatné limitní hodnoty pro vyhlašování SPA podle srážek je nutno používat informace o prokazatelně spadlých srážkách. Je třeba si také uvědomit, že situace SPA odpovídají na různých úsecích toků různým průtokům, například 1. SPA nastává obvykle od 30denního průtoku až po 2letý průtok. Situace odpovídající 3. SPA je třeba dále ověřit podle skutečného stavu na vodních tocích.
Další informace: Srážkoměné stanice
stránka b_spa_vyhlas.htm aktualizována: 15.12.2022, publikována: 17.09.2024