<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně |
Správní území města Veselí nad Moravou bylo zasaženo několika významnými povodněmi. Největší povodeň zasáhla zájmové území v roce 1997. Na území došlo k dalším povodním v letech 2005, 2006, 2009 a 2010.
Povodně velkého rozsahu na celé Moravě v červenci. Ve Veselí nad Moravou povodeň nastala po 7.7.1997 poškozením levobřežní hráze v blízkosti „Vítovského ramene“. Největší podíl na tom, že se povodni nepodařilo zabránit, měly neprůjezdné polní cesty rozbředlé po několik dní trvajících deštích, které znemožnily přísun dostatečného množství pytlů s pískem potřebných k sanaci. Současně hrozila rozlitím i Svodnice, ale panelová komunikace umožnila přísun pytlů a tím i udržení levobřežní hráze.Dále došlo k porušení levobřežní hráze Moravy v prostoru ramene „Šlajza“, která nebyla dostatečně stabilizovaná po překopu pro plynovod. Rozliv vody zatopil zahrádkářskou kolonii a část území vodního zdroje Milokošť. Po protržení pravobřežní hráze nad Uherským Ostrohem se voda přelila silnici I/54 mezi mostem a přes odlehčovací kanál a následně protrhla násep železnice a došlo tak ke zpětnému vzdutí pod mosty přes rameno Struha a Baťův kanál. Voda zatopila celý pravý břeh Moravy (zastavěné území a fotbalový stadion).
Zámek a zámecký park byly zaplaveny z průtrže hráze 50 m po proudu od mostu v zámeckém parku. Benátky byly zaplaveny vzdutou vodou z Baťova kanálu. Místní část Milokošť byla zaplavena od ulice Sekule a V dědině po levý břeh Moravy. Část Veselí-město byla zaplavená celá, pouze na Bartlolomějském náměstí pronikla voda jen do sklepů. Zarazice byly zaplaveny od pravé hráze řeky Moravy až k Odlehčovacímu rameni Moravy. ČOV a její okolí až po ulici Sportovní bylo zaplaveno od průsaku levobřežní hráze. Celková zaplavená plocha území města Veselí nad Moravou při uvedené povodni činila 1 304 ha, počet ohrožených obyvatel činil 1 170 osob, počet evakuovaných obyvatel 619 osob, zejména ze zatopených ulic Rybníček, Kožešnická, Benátky, Rybáře, Břehy, V dědině, Chaloupky, Na hrázi, Sekule a části Milokošť. Škody na majetku činily 75 mil. Kč.
V tomto roce došlo pouze k vybřežení vody z neupraveného koryta vodního toku Svodnice a k poškození místní komunikace v délce cca 60 m.
Rok 2006
Povodeň začala 27.3.2006 vyhlášením II. SPA. Hladina i průtok v korytě Moravy měly stále vzestupnou tendenci a ve středu 29.3.2006 v 8:00 hodin byl pro úsek Moravy ve správním obvodu ORP Veselí nad Moravou vyhlášen III. povodňový stupeň. Kromě lokality Rybníček ve Veselí nad Moravou (kde došlo k přelití vody z odpadu od MVE), nedošlo ve správním obvodu ORP Veselí nad Moravou v průběhu letošní jarní povodně k přelití vody z koryta vodního toku Moravy a řeka se udržela v ochranných hrázích. Pokud došlo k zatopení některých objektů, sklepů a zahrad (např. v lokalitách Masarykova ul., Kožešnická ul., Břehy, Milokošť a park ve Veselí nad Moravou) stalo se tak průsaky podzemní vodou, tj. tzv. „vnitřní“ vodou.
Rok 2010
V květnu 2010 k rozlivům z koryta řeky Moravy nedošlo, pouze na nejníže položených místech v údolní nivě řeky Moravy se objevila (nastoupaná) spodní voda, příp. srážková voda, která se nemohla vsáknout. Spodní voda se také objevila v některých sklepech RD.
V červnu 2010 došlo k rozlivům na vodním toku Svodnice. Došlo k uzavření silnice mezi Veselí nad Moravou a Blatnici pod Sv. Antonínkem. Byla zaplavená hospodářská část samoty nazývané „Mlýnek“ pana Kouřila. Voda, která přetekla za nádražím v Blatnici pod Sv. Antonínkem a následně přes silnici Veselí nad Moravou – Blatnice pod Sv. Antonínkem byla zadržena ve vybudovaném rybníku Kozojídky, který slouží také jako poldr (Veselský rybník).
Povodně v části Milokošť v r. 1997
Povodně v části Milokošť v r. 1997
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
Soubor: b_druhy_historicke.htm
stránka aktualizována: 20.11.2017, publikována: 17.09.2024