<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území |
Veselí nad Moravou leží v jihovýchodní části Jihomoravského kraje a jedná se o obec s rozšířenou působností.
Veselí nad Moravou se nachází ve vzdálenosti cca 25 km severovýchodně od města Hodonína. Město se skládá ze čtyř katastrálních území: Milokošť, Veselí nad Moravou, Veselí-Předměstí, Zarazice, . Zastavěné území města a jeho místních části tvoří jeden celek. Nachází se podél železniční trati č. 343, silnice I/55 a podél vodního toku Morava.
Město Veselí nad Moravou se nachází v blízkosti chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a blízko přírodního parku Strážnické Pomoraví.
První písemný záznam o městě Veselí nad Moravou pochází z roku 1397, ale založeno bylo již v polovině 70 let 14. století. První písemná zmínka o hradu Veselí pochází z roku 1261. Název město - civitas - je pro Veselí doložen v roce 1396. Původní veselská osada ležela na levém břehu řeky Moravy při dopravní cestě ze severu na jih podle toku řeky. Tato cesta byla nazývána "svobodná cesta královská". Veselský hrad měl za úkol zabezpečovat přechod na pravou stranu řeky po písečné lavici směrem k Písku. O rozvoj panství se zasloužil především Hynek Bilík z Kornic, za kterého došlo v letech 1526-1551 k největšímu rozvoji tradičního rybníkářství, doloženého už ve 14. století. Byl podle zprávy z roku 1535 stavebníkem jednoho ze dvou mostů nahrazujících dosavadní přívozy. Dochází rovněž k prvním přestavbám hradu na zámek.
V roce 1879 byla postavena úzkokolejná dráha, využívána především pro hospodářskou činnost, ale i pro spojení s železniční tratí Vídeň-Krakov. Hospodářský rozvoj Veselí souvisí s budováním dráhy Brno - Trenčanská Teplá. Vznikají nové pracovní příležitosti, rozvíjí se činnost spolková i společenský a kulturní život. Bližší označení, tj. Veselí nad Moravou, bylo poprvé použito v roce 1883. V roce 1911 došlo k systematické regulaci řeky Moravy, která byla dokončena v letech 1926-1936. Byl vybudován závlahový systém luk a zprovozněn Baťův plavební kanál. V roce 1913 byl starý mlýn u zámku přestavěn na elektrárnu. V roce 1950 je připojena obec Milokošť a v roce 1954 Zarazice.
S městem Veselí nad Moravou katastrálně sousedí ze severu město Uherský Ostroh a obec Moravský Písek, ze západu město Bzenec, z jihu obec Vnorovy, Kozojídky, Hroznová Lhota a Lipov a z východu obec Blatnice pod Svatým Antonínkem. Katastrální hranice s městem Uherský Ostroh zároveň tvoří hranici Zlínského kraje.
Soubor: b_char_popis.htm
stránka aktualizována: 20.11.2017, publikována: 17.09.2024