Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické poměry

Řešené území přísluší do povodí řeky Moravy – povodí III. řádu č. 4-13-0 Morava od Olšavy po Myjavu. Správní území obce je dále rozděleno na několik částí povodí IV. Řádu. Část správního území obce je odvodňována Moravou, Radějovkou (Baťovým kanálem) a část Sudoměřickým potokem.

Morava (správce Povodí Moravy, s.p.) pramení na svazích Kralického Sněžníku v nadmořské výšce 1380 m n. m., je hlavním povrchovým a nejvodnatějším tokem a tvoří přirozenou hydrografickou osu Dolnomoravského úvalu. Protéká úvalem od Napajedelské brány a ústí do Dunaje u Děvína v nadmořské výšce 136 m n. m.. Řeka Morava je nejvodnatějším tokem celého správního obvodu. V průměrném hydrologickém roce odvádí až 1 miliardu m3 vody, přičemž průtok kolísá od minima 3,5 m3.s-1 po maximum asi 830 m3.s-1.

Koryto Moravy vede v celé délce mimo katastrální území Sudoměřic. Od levého břehu koryta Moravy je ve vzdálenosti 200 - 500 m vybudovaná LB ochranná inundační hráz. Mezi inundační hrází řeky Moravy a plavebním kanálem (Radějovkou) se nacházejí pouze pole a louky, které v minulosti (před regulací řeky Moravy) byly typickým inundačním územím. Rozliv řeky Moravy od obce tedy oddělují hráze plavebního kanálu, takže řeka Morava nepředstavuje pro obec přímé ohrožení. Morava může ohrožovat obec Sudoměřice  zpětným vzdutím do Radějovky.

Radějovka (správce Povodí Moravy, s.p.) pramení v k.ú. Hrubá Vrbka poblíž hranice se Slovenskem. Ústí v k.ú. Rohatec zleva do řeky Moravy. Radějovka protéká severní částí zájmového území západním až severozápadním směrem. Koryto, až na krátký úsek u katastrální hranice s Petrovem, je oboustranně ohrázováno.

V obci Petrov do Radějovky ústí Baťův kanál a plavební cesta dále pokračuje Radějovkou. V km 0,900 v k.ú. Sudoměřice se na Radějovce nachází tabulový jez, jímž se vzdouvá hladina vody až po plavební komoru Petrov v km 5,770.

Sudoměřický potok (správce Povodí Moravy, s.p.) pramení na severním úbočí Tlské hory v nadmořské výšce 556 m n. m.. Pod Sudoměřicemi ústí v nadmořské výšce 165 m n. m. do Radějovky. Od ústí po křížení s železniční tratí 343 je koryto oboustranně ohrázováno. Dále pokračuje pouze levostranná hráz v délce cca 170 m za železniční tratí. Na Sudoměřickém potoce se nachází rybník Vanďurák a vodní nádrž Mlýnky. Sudoměřický potok představuje hlavní povodňové ohrožení pro obec.

Významné vodní toky

Významné vodní toky jsou stanovené vyhláškou Ministerstva zemědělství č. 178/2012 Sb., ze dne 23.5.2012, kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků. Seznam vodních toků je uveden v Přílohách.

Významným vodním tokem je Morava a část vodního toku Radějovka je také vedený jako významný.

 

 

Přehled významných vodních toků

 


Radějovka (4-13-02-056)
Skalický p. (Zlatnický) (4-13-02-068)
Sudoměřický p. (4-13-02-063)

 

Tabulka obsahuje údaje k 11.05.2018. Aktuální stav ověřte v databázi POVIS.
 

Další informace: Vodní toky
Vodní díla

Soubor: b_char_hydro.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 31.01.18, publikována: 16.05.18