Způsob varování a informování obyvatelstva

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Organizační část >

Způsob varování a informování obyvatelstva

Informování a varování obyvatelstva zajišťuje obec.

V obci Ratíškovice byly vybudovány bezdrátové místní informační systémy (MIS), taktéž nazývány jako místní rozhlasy. MIS budou sloužit i k varování a informování obyvatelstva o mimořádných událostech. Centrální vysílací pracoviště je umístěno na OÚ Ratíškovice, které bude ovládáno předsedou povodňové komise, popřípadě jejími členy. V obci se v současnosti v menší míře nachází rovněž drátový rozhlas. MIS umožňuje rychlé vysílání zpráv v krizových situacích a zároveň slouží k běžnému vyrozumění občanů.

Rozmístění hlásičů místních informačních systémů je možné zobrazit v mapě a jejich souhrnné údaje jsou uvedeny ve výpisu z databáze POVIS pro území obce Ratíškovice.

Siréna je umístěna na střeše obecního úřadu a na hasičské zbrojnici.

Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události varováno především prostřednictvím varovného signálu VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Obyvatelstvo je následně informováno např. bezdrátovým rozhlasem, místním rozhlasem, televizí, tzv. mluvícími (elektronickými) sirénami, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným způsobem o tom, co se stalo a co se má v takovém případě dělat.

Obyvatelstvo bude také varováno z místních sdělovacích prostředků (regionální rozhlasové a televizní stanice). Další informace o vzniklé události budou předávány obyvatelstvu místním rozhlasem, elektronicky na webových stránkách, policií, HZS, JSDH osobně prostřednictvím spoluobčanů apod.

 

Tón sirény

 

Délka tónu

 

Název varovného signálu

 

kolísavý

 

140 vteřin

 

„VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA“

 

nepřerušovaný

 

140 vteřin

 

„ZKUŠEBNÍ TÓN“

Kromě varovného signálu "Všeobecná výstraha" existuje v České republice také signál "Požární poplach". Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty (25 vteřin trvalý tón, 10 vteřin přestávka, 25 vteřin trvalý tón). Vyhlašuje se za účelem svolání jednotek požární ochrany. Signál "Požární poplach" vyhlašovaný elektronickou sirénou napodobuje hlas trubky troubící tón "HO-ŘÍ", "HO-ŘÍ" - po dobu jedné minuty.

Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem (nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin). O této skutečnosti jsou obyvatelé informováni hromadnými informačními prostředky.

Rozmístění hlásičů místních informačních systémů evidovaných v POVIS je možné zobrazit na mapě (on-line), jejich souhrnné údaje ve výpisu z databáze pro správní území: Ratíškovice

Je třeba dodržovat následují zásady:

nerozšiřovat poplašné a neověřené zprávy,

varovat ostatní ohrožené osoby ve svém nejbližším okolí,

netelefonovat zbytečně – telefonní síť je v situacích ohrožení přetížena,

nepodceňovat vzniklou situaci,

pomáhat sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem,

nejdříve zachraňovat lidské životy a zdraví, pak zachraňovat majetek,

uposlechnout pokynů pracovníků záchranných složek, orgánů státní správy a samosprávy.

 

 

Soubor: c_zpus_.htm


Organizační část > Způsob varování a informování obyvatelstva

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 09.11.20, publikována: 10.11.20