Výskyt povodní v povodí

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Výskyt povodní v povodí

Hlavním povodňovým nebezpečím je tok Radějovka. Dále řeka Morava ovlivňující Radějovku a Baťův kanál zpětným vzdutím. Při dlouhotrvajících deštích se řeka Morava a tok Radějovka plní. Rozlitá řeka Morava poté způsobuje na Radějovce zpětné vzdutí, které ohrožuje objekty v blízkosti toku. Zpětné vzdutí se projevuje i na Baťově kanálu směrem k plavební komoře. Zde se do Baťova kanálu pod plavební komorou vlévá bezejmenný tok, který se při povodních zpětně zaplavuje společnou vodou z Moravy, Radějovky a Baťova kanálu a způsobuje zaplavení níže položené části obce Rybáře I, II a způsobuje také zpětné plnění kanalizace. Obec na soutoku bezejmenného toku s Baťovým kanálem vybudovala ochranné stavidlo, kde je osazen také nový hladinoměr ke včasnému varování před stoupající vodou v toku a uzavírání stavidla.

Ve správním úseku obce je Radějovka ohrázována, což představuje při přelití hrází nebo jejich eventuelní destrukci pro obec dosti značné riziko a potenciální ohrožení zejména rodinných domů v lokalitách Rybáře I a II a Nivy I a II. Zejména při povodňových průtocích na Radějovce je potřebné, aby jez v Sudoměřicích byl úplně vyhrazen a umožňoval maximální odtok Radějovky korytem plavebního kanálu do Moravy.

 

Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek na řece Moravě i Radějovce.

Letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a způsobují však největší škody. Jelikož největší rozliv povodňových průtoků v území nastává právě od Moravy a Radějovky, které jsou těmito druhy povodní postihovány, je tento typ povodně v oblasti velmi pravděpodobný, zvláště při souběhu povodní na obou tocích, kdy dochází ke zpětnému vzdutí Radějovky od Moravy.

Letní povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv i mimo vodní toky a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. V katastrálním území obce Petrov byly výpočtovou metodou stanoveny 3 kritické body, kde by tato situace mohla nastat (lokalita Zadní pole od Plží, Vrchy od Plží a Kučovánky). Povrchový odtok je přiváděn k těmto závěrovým profilům nad zemědělským areálem v obci Petrov, kde také způsobují přívalové povodně největší problémy.

 

Soubor: b_druhy_vyskyt.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v povodí

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 16.8.2017, publikována: 14.5.2018