Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Důležité stránkyVěcná část > Charakteristika zájmového území >

Hydrologické poměry

Řešené území přísluší do povodí řeky Moravy – povodí III. řádu č. 4-13-02 Morava od Olšavy po Myjavu. Za významnější toky, které odvodňují katastrální území lze považovat tok Moravu, Radějovku a Baťův kanál.

Jenom malá část katastru obce (JZ část) gravituje k vodoteči Sudoměřický potok na sousedním katastru obce Sudoměřice.

Morava pramení na svazích Kralického Sněžníku v nadmořské výšce 1380 m n.m., je hlavním povrchovým a nejvodnatějším tokem a tvoří přirozenou hydrografickou osu Dolnomoravského úvalu. Protéká úvalem od Napajedelské brány a ústí do Dunaje u Děvína v nadmořské výšce 136 m n.m. Ve správním území obce tvoří řeka severní hranici k.ú. obce. V k.ú. obce je ponechán rozlivům Moravy poměrně široký prostor a meandrující koryto řeky Moravy je z obou stran ohrázováno inundačními hrázemi. Mezi inundační hrází řeky Moravy a plavebním kanálem se nacházejí pouze pole a louky, které v minulosti (před regulací řeky Moravy) byly typickým inundačním územím. Rozliv řeky Moravy od obce tedy oddělují hráze plavebního kanálu, takže řeka Morava nepředstavuje pro obec přímé ohrožení. Morava ohrožuje obec Petrov především svým zpětným vzdutím do Radějovky.

Radějovka protéká zastavěnou částí obce a představuje hlavní povodňové ohrožení obce. Radějovka je ve správě Povodí Moravy, s.p. Pramení v pramenné oblasti na Vojšických loukách na svazích Kobyly v nadmořské výšce 460 m n.m. Protéká na území Bílých Karpat a Dolnomoravského úvalu a je levostranným přítokem řeky Moravy, do níž se vlévá u Rohatce. V Petrově dále do Radějovky ústí Baťův kanál v nadmořské výšce 165 m n.m. a plavební cesta dále pokračuje Radějovkou. V km 0,900 v k.ú. Sudoměřice se na Radějovce nachází pohyblivý jez, jímž se vzdouvá hladina vody až po plavební komoru Petrov v km 5,770. V úseku obce je Radějovka z větší části ohrázovaná. Radějovka ohrožuje obec Petrov díky zpětnému vzdutí od Moravy a také při přívalových i dlouhotrvajících deštích v horní části povodí.

Plavební kanál Petrov-Veselí n. M. (Baťův kanál) neboli Průplav Otrokovice-Rohatec je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1934‑1938 v délce cca 52 km k přepravě lignitu z dolu v Ratíškovicích do továren v Otrokovicích. V současné době je celá vodní cesta opravena, zprovozněno 13 plavebních komor a umožněna jak pravidelná, tak i turistická vodní doprava. Ve správním území obce Petrov se nachází plavební komora PK Petrov a přístav Petrov. Povodňové ohrožení od Baťova kanálu způsobuje především zpětné vzdutí od Moravy, kdy se voda vzdouvá do bezejmenného toku (ID 409 440 103 200 – meliorační kanál). Průtok vody kanálem je regulován na plavební komoře ve Veselí nad Moravou, a to přítokem z řeky Moravy. Baťův kanál je ve správě Povodí Moravy, s.p.

Ostatní drobné toky

Význam má bezejmenný tok (ID 409 440 103 200 – meliorační kanál), který se při velkých vodách zpětně zaplavuje společnou vodou z Moravy, Radějovky a Baťova kanálu a způsobuje zaplavení níže položené části obce v lokalitě Rybáře I, II. Na ústí tohoto toku do Baťova kanálu je osazeno stavidlo proti zpětnému vzdutí.

Území mezi řekou Moravou a plavebním kanálem bylo meliorováno. Osu melioračního systému tvoří otevřený kanál (závlahovo-odvodňovací) označovaný jako O1. Dále se zde nachází revitalizovaný tok Medvídka ve správě Lesy ČR, s.p. V obci má Radějovka levostranný přítok zvaný Bažantnice, který je ve správě Povodí Moravy, s.p. Tato vodoteč má význam především pro odvedení dešťových vod s přilehlých polí, sadů a vinic.Tyto toky nepředstavují pro obec Petrov povodňové ohrožení.

 

Další informace: Vodní toky
Vodní díla

Soubor: b_char_hydro.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 16.08.2017, publikována: 17.09.2024