Poldry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické údaje a odtokové poměry >

Poldry

Poldry jsou území určená pro řízenou inundaci při odlehčování povodňových průtoků ve vodních tocích tak, aby nebyla překročena stávající kapacita upravených koryt vodního toku, a tím nedocházelo k rozlivům povodňových průtoků mimo určená území. V rámci komplexních vodohospodářských úprav byly nejen v zájmovém území vybudovány poldry, které mají vliv na řízení povodňových průtoků v celé oblasti Břeclavska. Jedná se o následující poldry:

Průtočná inundace Bulhary - Břeclav

Rozsáhlé území mezi Bulhary, Nejdkem, Lednicí a Břeclaví, které je vymezeno pravobřežní hrází řeky Dyje v uvedeném prostoru, říční terasou podél Nejdku a Lednice a částečně hrází podél pravého břehu Včelínku pod Charvatskou Novou Vsí a Poštornou.

Vodní zdroj Břeclav – Kančí obora včetně jímacích objektů i úpravny vody je lokalizován v inundaci tohoto území.

Odlehčovacím objektem je pevný přelivný objekt v pravobřežní hrázi řeky Dyje v nadjezí jezu Bulhary. Odlehčování do pravobřežní inundace je od průtoku Q = 420–450 m3/s v Dyji. Při Q100 v řece Dyji mohou být odlehčovány průtoky do pravobřežní inundace až 300 m3/s, celkem cca 102 mil. m3.

Přítlucký poldr

Přítlucký poldr se nachází na levém břehu řeky Dyje pod jezem Bulhary. Je tvořen levobřežní ochrannou hrází upraveného koryta Dyje, pravobřežní ochrannou hrází Trkmanky a selskou ochrannou hrází podél Trníčku napojenou na hráz Trkmanky. Plocha poldru je cca 11,5 km2.

V poldru se nacházejí zemědělské pozemky, lužní lesy a vodní plochy propojené sítí drobných kanálů.

Poldr lze napouštět stavidlovým nápustným objektem v levobřežním křídle jezu Bulhary. Plní se při překročení průtoku v Dyji pod VD Nové Mlýny cca 760 m3/s, a to výtokem pod stavidly nápustného objektu.

Výpustný objekt z poldru je vybudovaný za hrázemi na soutoku Dyje a Trkmanky spolu s čerpací stanicí. Gravitačně je voda z  poldru vyústěna dvěma výpustmi (2 x 2,4 x 1,5 m) do koryta Trkmanky těsně nad jeho vyústěním do Dyje. Kapacita tohoto gravitačního objektu je závislá na rozdílu hladin v Trkmance, resp. vzdutí Dyje, a v poldru (viz ČS Trkmanka).

Objem Přítluckého poldru je při naplnění na kótu 162,00 m n. m. cca 9 mil. m3.
 

Hráze Přítluckého poldru

Koruna hráze Trníčku je nižší než pravobřežní hráz Trkmanky a Dyje. Na několika místech je selská hráz podél Trníčku snížená pojezdy zemědělské mechanizace. Hráz podél Trníčku končí u zemědělského družstva Přítluky.
 

Technické parametry hrází Přítluckého poldru

Koruna levobřežní hráze Dyje:

164,70–163,65 m n. m.

Koruna pravobřežní hráze Trkmanky u navázání na selskou hráz podél Trníčku

cca 163,30 m n. m.

Selská hráz podél Trníčku


Koruna

– u Trkmanky

cca 162,50 m n. m.

 

– u obce Přítluky

cca 162,80 m n. m.

 

Nápustný objekt do Přítluckého poldru

Využití Přítluckého poldru se předpokládá při průtocích v Dyji pod vodním dílem Nové Mlýny nad cca 760 m3/s.

V případě, že nebude realizováno PPO Břeclav, bude odlehčováno do Přítluckého poldru již při průtoku 660 m3/s.

Poldr se napouští stavidlovým nápustným objektem v levobřežním křídle jezu Bulhary, a to postupným otevíráním stavidel nápustného objektu.

Nápustný objekt v levobřežním křídle nad jezem Bulhary v km 39,882 (digit. km 36,082) je umístěn nad jezem Bulhary v jeho levobřežním křídle.

Poldr Soutok

Na levém břehu Dyje byla vybudována ochranná hráz délky 12,934 km, která omezuje rozliv z řeky Dyje za vyšších průtoků. Ochranná hráz Dyje začíná u skupiny výpustních objektů z poldru a končí u odlehčovacího jezu Pohansko. Levobřežní ochranná hráz tvoří zemní těleso s šířkou 3,5 m v nezpevněné koruně, se sklony svahů 1 : 2,5 m, o výšce 1,5–3 m.

Celý poldr je tvořený levostrannou hrází Dyje a pravostrannou hrází Moravy. Obec Lanžhot s okolím je chráněna před rozlivy soustavou hrázek, na severu navazující na těleso ČD, pod Lanžhotem se otáčí podél Kyjovky a je zavázana do silničního tělesa Lanžhot–Kúty.

V poldru protékají vodoteče – Kyjovka s přítoky, Svodnice, Kladník. Kyjovka je zaústěna do Dyje přes hrázový objekt (Stavidlo na Kyjovce), po jeho uzavření přes výpustný objekt poldru tabulový objekt a výtokový objekt (původně čerpací stanice). Pro zavodňování a povodňování lužních lesů jsou v poldru kanály a průlehy.

Objem poldru po přelivnou hranu přelivu u výtokového objektu je cca 13 mil. m3.

Plocha poldru je cca 80 km2.
 

Poldr  Soutok bude ve funkci:

a) při průtocích v Dyji větších než cca 560 m3/s.

Nátokový objekt do poldru – jez Pohansko – umožňuje odlehčení průtoků z Dyje a umožňuje rovněž zavodňování a povodňování lužních lesů.

Při průtoku Q100 (820 m3/s) se do poldru odlehčuje cca 260 m3/s.
 

b) při povodních na Moravě nad cca 600 m3/s.

Do poldru Soutok natéká též voda odlehčená za povodní z řeky Moravy nápustnými objekty pod Hodonínem. Začátek odlehčení je vázán na dosaženou úroveň hladiny.

Odlehčuje se:

nápustným objektem v km 89,500 Qmax = 50 m3/s

nápustným objektem v km 92,771 Qmax = 50 m3/s

Celkem se do poldru odlehčuje až cca 100 m3/s.
 

c) Přelivem „Skařinské“ hráze.

d) mimo povodňové situace

se do poldru na soutoku (tj. do obory Soutok) napouští voda do sítě kanálů pro účely zavodňování a povodňování.
 

Výpust z poldru

Účel výpustných zařízení je dvojí:

umožnit odtok tzv. vnitřních vod z prostoru mezi levým břehem Dyje a pravým břehem Moravy, a to gravitačně;

umožnit odtok povodní, které budou odlehčeny pod Břeclaví z Dyje, resp. na Moravě u Moravské Nové Vsi a Týnce, a to gravitačně tabulovým objektem a nově zbudovaným výtokovým objektem (3 stavidla) po opadnutí hladiny vody v Moravě a Dyji a naplnění poldru Soutok přepadem přes pevný přeliv.

 

hmtoggle_arrow1Přehled suchých nádrží

 

 


hmtoggle_arrow1Poldr Soutok
hmtoggle_arrow1Průtočná inundace Bulhary–Břeclav
hmtoggle_arrow1Přítluky

 

Tabulka obsahuje 3 záznamy, byla aktualizována z databáze POVIS dne 03.10.2023
 


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické údaje a odtokové poměry > Poldry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro_poldry.htm aktualizována: 20.10.2021, publikována: 17.09.2024