<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Hydrologické údaje a odtokové poměry > Manipulace za povodní na objektech protipovodňové ochrany > Vodohospodářský uzel Břeclav |
Manipulace se řídí dle průtokových poměrů z LG stanic Dyje–Ladná a Dyje – odtok z Nových Mlýnů.
K zahájení manipulace se obsluha připraví při dosažení 1. stupně povodňové aktivity na LG Ladná (Q = 100 m3/s), nebo na odtoku z VD Nové Mlýny (Q = 100 m3/s).
První manipulace se provede při dosažení:
•hladiny na pohyblivém jezu na kótě 158,36 m n. m. tj. horní hrana spuštěných segmentů nebo
•hladiny 157,92 m n. m. na kombinovaném jezu Břeclav – čtení na lati 12 cm (průtok v Dyji cca 100 m3/s, uvažuje se MVE v provozu 24 m3/s).
Poznámka: při větrném počasí a nebezpečí přelévání konstrukce je možno 1. zásah provést již při kótě o 10 cm nižší, tj. 158,26 m n. m. na pohyblivém jezu.
První vyhrazení se provede na výšku pootevření segmentu o 0,11 m. Na stupnici pootevření dělené od 0 do 100 % bude toto pootevření signalizováno 2,5 %.
Při každém základním otevření segmentů, kdy jsou v podjezí min. průtoky, provádí se manipulace přerušovaně, aby při náhlé manipulaci nebyly vytvářeny vlny v korytě pod jezem i nad jezem.
Na základě zkušeností z provozu se doporučuje manipulovat s přerušováním po cca 30 sekundách provozu zvedacích mechanismů s takovou délkou přestávek, při nichž dojde k ustálení výtoku pod segmenty.
Při nárůstu průtoku obsluha jezu podle vzestupu hladiny pootevírá segmenty tak, aby jejich horní hrana byla 10–15 cm nad hladinou
Při celkovém průtoku v Dyji nad odlehčovacím ramenem (OR) 450–480 m3/s protéká OR cca 120 m3/s a městskou tratí Dyje cca 330–360 m3/s. Na jezu Poštorná již není prováděna žádná manipulace, jez je zcela vyhrazen.
Průtoky od cca 420 m3/s jsou odlehčovány u jezu Bulhary do PB inundace a jsou zaústěny do OR pod pohyblivým jezem Poštorná a odváděny dále tímto ramenem.
Do odlehčovacího ramene se pustí max. 120 m3/s. Zbytek průtoku je převáděn přes městskou trať, která převede s rezervou 330 m3/s. Při zohlednění přítoků z Trkmanky lze městskou tratí pustit až 360 m3/s.
Pokud by hrozilo přelití hrází pod jezem Poštorná vlivem zpětného vzdutí lze na základě rozhodnutí PK přivřít dle potřeby segment na jezu Poštorná.
Při opadávání povodně a poklesu hladiny na pevném jezu Břeclav pod 158,90 m n. m. tj. celkový průtok Q = cca 400 m3/s, se manipuluje opačným způsobem než při nástupu povodně. Postupné sklápění při dodržení 10–15 cm horní hrany segmentu nad hladinou.
Poznámka: obsluha při sestupné manipulaci sleduje hladinu nad jezem a pod jezem a polohu segmentu upraví podle vyrovnání hladin, po ztlumení rázových vln, (jejich rozkmit byl pozorován v hodnotě asi 15 cm po intervalech 4–5 minut).
Před úplným sklopením se pomalým zvednutím segmentu nechat propláchnout plovoucí předměty donesené vodou k hradící konstrukci (dřevo, tráva, apod.), a pak se ihned sklopí segmenty do dolní koncové polohy.
Při velkých vodách se na jezu Břeclav nemanipuluje. Sklopení klapek štěrkových propustí nemá vliv na průchod povodně. MVE je v provozu, minimální využitelný spád pro provoz MVE je 1,5 m a tento stav je na jezu Břeclav dosažen při průtocích cca nad 150 m3/s.
Veškeré manipulace při převádění povodní se provádějí pouze na pohyblivém jezu Poštorná.
Při průtoku 330 m3/s přes pevný jez Břeclav (kóta 159,18 m n. m.) se pohyblivý jez Poštorná vyhrazuje na 100 % a průtoky se bez další manipulace dělí do odlehčovacího ramene a městské trati.
V případě, že by hrozilo přelití levobřežních hrází nad Břeclaví, je vhodné vyhradit klapky štěrkových propustí. Touto manipulací se zvýší kapacita jezu o cca 50 m3/s.
stránka b_char_hydro_mani_breclav.htm aktualizována: 20.10.2021, publikována: 17.09.2024