Výskyt povodní v povodí

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Důležité stránkyVěcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Výskyt povodní v povodí

Ve správním území hlavním povodňovým nebezpečím je řeka Morava. Při dlouhotrvajících srážkách se řeka Morava rozlévá do okolí a ohrožuje tak zástavbu města Veselí nad Moravou. Místní část Milokošť – zahrádkářské kolonie je navíc ohrožena při rozlivu vody řeky Svodnice. Intenzita povodně na řece Moravě je závislá na množství spadených srážek v Beskydech a Jeseníkách, povodeň na Svodnici je závislá na množství srážek v Bilých Karpatech.

 

Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek.
Ve správním území města Veselí nad Moravou mohou tyto povodně způsobit zvýšený průtok v řece Moravě a Svodnici.

Letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území nejen ORP, ale celých povodí, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají časté, způsobují však největší škody. K vybřežení dochází při povodňových situacích vzniklých v důsledku srážek výše v povodí.
Tento typ povodně je pro město velmi pravděpodobný, problémy se mohou vyskytnout na řece Moravě a Svodnici v lokalitě a ohrožují části Veselí nad Moravou-město a místní část Milokošť.

Letní povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv i mimo vodní toky a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence.
Pro město Veselí nad Moravou byly výpočtovou metodou stanoveny dva kritické body, kde by tato situace mohla nastat. Jedná se o část Zarazic v ulicích Zemědělská, Drahy, Vinohradská a Dražky a v lokalitě Široké. Dále se dle informací MěÚ může tento typ povodně vyskytnou v lokalitách Za dvorem (ul. Kollárova) a v Milokošti v areálu ZD Veselan. Přívalové srážky mohou rovněž způsobit rozvodnění toku Svodnice.

Zimní povodně způsobené ledovými jevy (např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy) se vyskytují na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod.
Ledové jevy se vyskytují na řece Moravě v nadjezí jezu Veselí nad Moravou směrem na Uherský Ostroh. Dle informací z MěÚ by ledochody mohly způsobit problémy, ale zatím nedošlo k vážnějším problémům díky manipulaci na jezu Veselí nad Moravou.

 

 

Soubor: b_druhy_vyskyt.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v povodí

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 26.10.2023, publikována: 17.09.2024