<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Hlídková povodňová služba |
Hlídková služba sleduje vývoj povodňové situace na území obce, zajišťuje údaje potřebné pro výkon Hlásné povodňové služby, pro řízení a koordinaci povodňových opatření a pro varování obyvatelstva v místě očekávané povodně.
Hlídková služba zahajuje svou činnost, dojde-li ke zvýšenému nebezpečí povodně na území obce. Hlídková služba v terénu je důležitá zejména při II. a III. stupni povodňové aktivity. Hlídkové služby pracují obvykle nepřetržitě, ve směnách. Zahajují a ukončují činnost na pokyn předsedy povodňové komise obce, v jeho nepřítomnosti na pokyn jiného člena povodňové komise.
Podnětem k zahájení činnosti jsou většinou informace předpovědní povodňové služby postoupené jednotlivým obcí ze strany povodňového orgánu ORP nebo vlastní poznatky a informace o možném vzniku povodně.
Hlásná povodňová služba bude zajištěna obcí Ratíškovice – členy povodňové komise obce, pracovníky obecního úřadu nebo členy SDH Ratíškovice.
Hlídková služba sleduje a kontroluje:
-stav vodních toků i mimo hlásné profily na území obce – průtočnost koryt, kapacity všech mostů, lávek a propustků (současně se přijímají opatření k zabránění ucpání průtočných profilů a k zajištění hladkého odtoku vody a plavenin),
-konkrétní místa pro sledování v obci Ratíškovice při přívalových srážkách:
•hlásný profil C12 – most ulice Vítězná
•suchý poldr v lokalitě Baťovka a hlásný profil C13 na požeráku
•zaústění kanalizace z ČOV lokality Baťovka do Ratíškovického potoka za RD č.p. 363 v ul. Dědina
Hlídková služba si vede o kontrole záznamy. Ve svých hlášeních uvádí datum, hodinu, místo kontroly, stav zajištění (výška hladiny apod.). Hlídková služba předává informace ihned předsedovi povodňové komise, popřípadě pověřenému členovi povodňové komise. Povodňová komise obec poskytuje tyto informace po jejich vyhodnocení a zvážení situace a vždy od dosažení II. SPA dalším účastníkům povodňové ochrany.
Četnost pozorování vodní hladiny v hlásných profilech/potenciálně nebezpečných místech:
•Při dosažení 1. SPA nebo výstraze ČHMÚ alespoň 2x denně
•Při dosažení nebo vyhlášení 2. SPA 4x denně, podle situace i častěji
•Při dosažení nebo vyhlášení 3. SPA po 3 hodinách, popřípadě častěji - podle vývoje povodňové situace
Soubor: b_hl_.htm
stránka aktualizována: 09.11.20, publikována: 10.11.20