<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území |
Město Břeclav leží na řece Dyji v nejjižnějším cípu Moravy, u hranic se Slovenskem a Rakouskem. Rozkládá se v krajině osídlené Slovany již v průběhu 6. století. Jihovýchodně od dnešního města v lokalitě nazývané Pohansko vzniklo v 8. století rozsáhlé sídliště, které se o století později, v době Velkomoravské říše, stalo jedním z nejdůležitějších raně středověkých opevnění na území našeho státu (celková plocha 28 ha) a jedním z největších ve střední Evropě.
Počátky samotného města sahají do 11. století, kdy byl v místech dnešního zámku knížetem Břetislavem vybudován pohraniční hrad (pravděpodobně mezi lety 1021–1034), který chránil vstup do země z rakouské strany. První písemná zmínka o Břeclavi v latinské podobě Bretyzlawe je datována k roku 1046.
Rozhodující zlom pro Břeclav nastal v 19. století. V souvislosti s příjezdem prvního vlaku z Vídně na Moravu 6. června 1839 dochází k velkému hospodářskému rozmachu, jsou budovány nové továrny, roste počet obyvatel. Díky těmto proměnám byla Břeclav císařským dekretem 12. září 1872 povýšena na město.
Dnešní Břeclav má kolem 25 000 obyvatel ve 4 místních částech (Břeclav, Stará Břeclav, Poštorná a Charvátská Nová Ves). Je to moderní město ležící na významné dopravní křižovatce dálniční, silniční i železniční.
stránka b_char_popis.htm aktualizována: 29.01.2021, publikována: 17.09.2024